skip navigation

8U Mite Tournament

8 U Mite - Battle at the Stable Tournament Teams

8U A

Meramec Sharks Red 1
Meramec Sharks Carter
Omaha Mite Select - Black
St. Peter's Spirit Team Hucker
Cedar Rapids A
Des Moines Jr. Bucs Red
Dubuque Jr. Saints Red
QC Ice Eagles Red

8U B

Cedar Rapids  B
Dubuque Jr. Saints White
Mitey Bucs Navy
Mitey Bucs Blue
Des Moines Jr. Bucs Blue
Omaha Mite Select - Red
Meramec Sharks 8U White 1
St. Peters Spirit Team Lamper
8U White - Dietz
St. Peters 8U White Dagenais
Meramec Sharks White 2

8U C

Cedar Rapids C
Dubuque Jr. Saints Blue
QCHA Mite Select: Blue Team
Kirkwood Dominators
Mitey Bucs White
Mitey Bucs Red
Ames Mite 8U

GAME DAY HOME TEAM AWAY TEAM GAME TIME RINK GAME
SAT JAN 26 Meramec Sharks Red 1 Cedar Rapids A 7:45am-8:30am NHL Game 1
Meramec Sharks Carter Des Moines Jr. Bucs Red 7:45am-8:30am NHL Game 1
Cedar Rapids B Meramec Sharks 8U White 1 7:45am-8:30am OLY Game 1
Dubuque Jr. Saints White St. Peters Spirit Team Lamper 7:45am-8:30am OLY Game 1
Omaha Mite Select - Black Dubuque Jr. Saints Red 8:30am-9:15am NHL Game 2
St. Peter's Spirit Team Hucker QC Ice Eagles Red 8:30am-9:15am NHL Game 2
Cedar Rapids C Dubuque Jr. Saints Blue 9:15am-10:00am NHL Game 3
Mitey Bucs Red Mitey Bucs White 9:15am-10:00am NHL Game 3
Mitey Bucs Navy 8U White - Dietz 11:00am-11:45am OLY Game 2
Mitey Bucs Blue St. Peters 8U White Dagenais 11:00am-11:45am OLY Game 2
Des Moines Jr. Bucs Blue Meramec Sharks White 2 11:45am-12:30pm OLY Game 3
Omaha Mite Select - Red Cedar Rapids B 11:45am-12:30pm OLY Game 3
QCHA Mite Select: Blue Team Kirkwood Dominators 12:30pm-1:15pm OLY Game 4
Mitey Bucs White Ames Mite 8U 12:30pm-1:15pm OLY Game 4
Des Moines Jr. Bucs Red Meramec Sharks Red 1 1:45pm-2:30pm OLY Game 5
Cedar Rapids A Meramec Sharks Carter 1:45pm-2:30pm OLY Game 5
QC Ice Eagles Red Omaha Mite Select - Black 2:30pm-3:15pm OLY Game 6
Dubuque Jr. Saints Red St. Peter's Spirit Team Hucker 2:30pm-3:15pm OLY Game 6
Dubuque Jr. Saints White Meramec Sharks 8U White 1 2:45pm-3:30pm NHL Game 4
Mitey Bucs Navy St. Peters Spirit Team Lamper 2:45pm-3:30pm NHL Game 4
Dubuque Jr. Saints Blue Mitey Bucs Red 3:15pm-4:00pm OLY Game 7
Kirkwood Dominators Cedar Rapids C 3:15pm-4:00pm OLY Game 7
Mitey Bucs Blue 8U White - Dietz 3:30pm-4:15pm NHL Game 5
Des Moines Jr. Bucs Blue St. Peters 8U White Dagenais 3:30pm-4:15pm NHL Game 5
Omaha Mite Select - Red Meramec Sharks White 2 4:15pm-5:00pm NHL Game 6
Ames Mite 8U QCHA Mite Select: Blue Team 4:15pm-5:00pm NHL Game 6
SUN JAN 27 Meramec Sharks White 2 Mitey Bucs Navy 7:45am-8:30am NHL Game 1
8U White - Dietz Omaha Mite Select - Red 7:45am-8:30am NHL Game 1
Dubuque Jr. Saints Red Meramec Sharks Red 1 8:15am-9:00am OLY Game 1
QC Ice Eagles Red Meramec Sharks Carter 8:15am-9:00am OLY Game 1
St. Peters 8U White Dagenais Dubuque Jr. Saints White 8:30am-9:15am NHL Game 2
Meramec Sharks 8U White 1 Mitey Bucs Blue 8:30am-9:15am NHL Game 2
Cedar Rapids A Omaha Mite Select - Black 9:00am-9:45am OLY Game 2
Des Moines Jr. Bucs Red St. Peter's Spirit Team Hucker 9:00am-9:45am OLY Game 2
St. Peters Spirit Team Lamper Des Moines Jr. Bucs Blue 9:15am-10:00am NHL Game 3
QCHA Mite Select: Blue Team Mitey Bucs Red 9:15am-10:00am NHL Game 3
Dubuque Jr. Saints Blue Mitey Bucs White 9:45am-10:30am OLY Game 3
Kirkwood Dominators Ames Mite 8U 9:45am-10:30am OLY Game 3
Cedar Rapids B 8U White - Dietz 11:00am-11:45am NHL Game 4
Meramec Sharks Red 1 QC Ice Eagles Red 11:00am-11:45am NHL Game 4
Dubuque Jr. Saints White Meramec Sharks White 2 11:30am-12:15pm OLY Game 4
Mitey Bucs Navy St. Peters 8U White Dagenais 11:30am-12:15pm OLY Game 4
Meramec Sharks Carter Dubuque Jr. Saints Red 11:45am-12:30pm NHL Game 5
Cedar Rapids C QCHA Mite Select: Blue Team 11:45am-12:30pm NHL Game 5
Mitey Bucs Blue Omaha Mite Select - Red 12:15pm-1:00pm OLY Game 5
Des Moines Jr. Bucs Blue Meramec Sharks 8U White 1 12:15pm-1:00pm OLY Game 5
Omaha Mite Select - Black Des Moines Jr. Bucs Red 12:30pm-1:15pm NHL Game 6
St. Peter's Spirit Team Hucker Cedar Rapids A 12:30pm-1:15pm NHL Game 6
Mitey Bucs Red Kirkwood Dominators 1:00pm-1:45pm OLY Game 6
Ames Mite 8U Dubuque Jr. Saints Blue 1:00pm-1:45pm OLY Game 6
Mitey Bucs White Cedar Rapids C 1:45pm-2:30pm NHL Game 7
St. Peters Spirit Team Lamper Cedar Rapids B 1:45pm-2:30pm NHL Game 7

Battle at the Stable Tournament Dates 2018-2019

DATE DIVISION TEAM REGISTRATION
December 7-9, 2018 14 U Bantams B Closed
14 U Bantams C Closed
December 14-16, 2018 12 U PeeWees A Closed
12 U PeeWees C Closed
January 11-13, 2019 10U Squirts A Closed
10U Squirts C Closed
January 25-27, 2019 8U Mites Advanced (A) Closed
8U Mites Intermediate (B) Closed
8U Mites Beginner (C) Closed

Registration Fees

LEVEL OF PLAY REGISTRATION FEE REGISTRATION DEADLINE REGISTER TODAY
14 U Bantams B $1,000 November 3, 2018
($500 deposit, $500 due November 3, 2018)
Closed
14 U Bantams C $1,000 November 3, 2018
($500 deposit, $500 due November 3, 2018)
Closed
12 U PeeWees A $825 November 10, 2018
($425 deposit, $400 due November 10, 2018)
Closed
12 U PeeWees C $825 November 10, 2018
($425 deposit, $400 due November 10, 2018)
Closed
10U Squirts A $800 December 8, 2018
($400 deposit, $400 due December 8, 2018)
Closed
10U Squirts C $800 December 8, 2018
($400 deposit, $400 due December 8, 2018)
Closed
8U Mites Advanced (A) $475 December 27, 2018
($250 deposit, $225 due December 27, 2018)
Closed
8U Mites Intermediate (B) $475 December 27, 2018
($250 deposit, $225 due December 27, 2018)
Closed
8U Mites Beginner (C) $475 December 27, 2018
($250 deposit, $225 due December 27, 2018)
Closed